Jak wybrać kolonie lub obóz?

Kolonie i obozy skrojone na miarę naszej pociechy
Na wybór idealnego wakacyjnego wypoczynku składa się kilka czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, jego możliwości, rzetelność organizatora oraz własne możliwości finansowe.
Kolonie i obozy mogą być największą przygodą naszego dziecka. Pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy ofertę. Propozycji na rynku są tysiące, a wśród nich wyjazdy do najpiękniejszych zakątków w Polsce i do najciekawszych miejsc za granicą. Jeśli podejmiemy trafną decyzję, nasza pociecha nie tylko będzie zadowolona, ale też będzie chciała wrócić w to samo miejsce za rok lub spędzić kolejne wakacje z poznanymi rówieśnikami i kadrą.
Warto brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim możliwości i zainteresowania młodego człowieka. Nie powinno mieć większego znaczenia, jakie my mamy pasje lub marzenia. Program powinien być skrojony na miarę naszych dzieci. Trzeba pamiętać o jego możliwościach. Jeżeli dziecko ma np. problemy z sercem, nie wybierzemy mu oczywiście sportowego obozu. Można też ewentualnie porozmawiać z organizatorem, który może spróbować dopasować program do indywidualnych potrzeb.

Kolonie i obozy to szansa na nową pasję
Wakacje to również dobra okazja, aby namówić młodego człowieka do oderwania się od rutyny i spróbowania czegoś zupełnie nowego. Jeżeli np. całe godziny spędza przed komputerem, można zaprezentować mu kolonie z bogatym programem zwiedzania. Jeśli jest miłośnikiem survivalu, pokażmy, że ciekawe mogą być też obozy artystyczne. Jest szansa, że odkryje w sobie duszę malarza albo śpiewaka. Pamiętajmy jednak, że nic na siłę, a decydujący głos powinno mieć dziecko.
Trzeba też brać pod uwagę wiek uczestnika i zastanowić się, czy w przypadku malucha wielogodzinna podróż nie będzie zbyt uciążliwa, podobnie jak duża odległość od rodziców. Być może będzie potrzebować odwiedzin, co w przypadku wyjazdu zagranicznego może być trudne do zrealizowania. Mimo najszczerszych chęci organizatorów ostatecznie może się okazać, że pociecha znacznie lepiej bawiłaby się spędzając czas na pobliskich Mazurach.

Przezorność uchroni nas przed niepotrzebnymi nerwami

Przed wykupieniem kolonii należy dokładnie sprawdzić organizatora. Warto upewnić się, że należy do zrzeszeń gwarantujących jakość usług oferowanych przez swoich członków, jak np. Polska Izba Turystyki. Musi mieć pozwolenie na działalność i odpowiednią koncesję. Nie bez znaczenia jest też opinia, jaką cieszy się wśród klientów, którzy już korzystali z jego usług. Kolonie muszą być oczywiście zgłoszone i zatwierdzone w odpowiednim kuratorium oświaty.

Ważne są też kwestie finansowe. Kolonie i obozy są dostępne w bardzo wielu wydaniach, a od liczby atrakcji czy rodzaju zakwaterowania zależy również ich cena. Wypoczynek w odpowiednim standardzie oznacza adekwatny wydatek. Zbyt niska cena powinna budzić wątpliwości dotyczące jakości oferty. Dobrze zorganizowane i atrakcyjne kilkunastodniowe krajowe kolonie z pełnym wyżywieniem, dowozem i zakwaterowaniem w ośrodku nie zamkną się w kwocie mniejszej niż 2000-3000 zł. Obozy pod namiotami są o kilkaset złotych tańsze.

Warto dowiedzieć się, czy firma, w której pracujemy, nie przyznaje specjalnego bonusu na wakacje najmłodszych członków rodziny. Polski Bon Turystyczny to obecnie zakończony program. Czy powróci? Tego dziś nie wiemy, ale liczymy, podobnie jak wielu rodziców, że pojawi się bon turystyczny na kolonie i obozy 2024.

Warto wybrać mądrze, aby kolonie i obozy zaprocentowały wyłącznie radosnymi przeżyciami i miłymi wspomnieniami. Zadowolone dziecko chętniej wyjedzie znów za rok i być może zdecyduje się na bardziej rozbudowany program.

 

poprzedni | następny

Certyfikaty: